2020 Okula Başlama Yaşı, 2020 İlkokul, Anasınıfı, Anaokulu Kayıt Yaşı Tablosu

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında okula başlayacak olan öğrenciler için 2020 okula başlama yaşını gösteren kayıt yaşı tablosunu hazırladık. Aşağıda 2020 kayıt yaşı tablsounda hem ilkokul 1.sınıf hem anasınıfı hem de anaokulu için kayıt yaşını derledik. Tabloda çocuğun doğum tarihine göre hangi okula gideceğişni öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki listedeki doğduğu aya göre çocuğum hangi okula gidecek sorusunun cevabını alabilirsiniz.

Çocuğum Hangi Okula Gidecek?

Anaokuluna mı yoksa İlkokula mı Gidecek?

Yeni eğitim öğretim yılında okuma çağına gelen çocukların velileri şimdiden çocularının seneye hangi okula gideceğini merak ediyor. Veliler 2020 2021 eğitim öğretim yılında kaç aylık çocukların 1.sınıfa gideceğini kaç yaşındaki çocukların anaokuluna gideceğini merak ediyor. Aşağıdaki 2020 kayıt yaşı tablosunda kaç aylık çocukların hangi okula gideceği belirtilmiştir. Ay ay öğrencinin hangi okula kayıt yaptıracağını öğrenebilirsiniz.

İşte 2020 okula başlama yaşı kayıt yaşı tablosu...

 2020 Okula Başlama Yaşı, 2020 İlkokul, Anasınıfı, Anaokulu Kayıt Yaşı Tablosu

Yukarıda gördüğünüz gibi

1. Sınıf İlkokul Kayıt Yaşı 2020

- 72 aydan büyük çocuklar 1.sınıfa kayıtları zorunlu. Yani çocuğunuz 72 aydan büyükse 1.sınıfa gidecek.

- 69-71 ay arasında çocuklar 1.sınıfa kayıt yaptıracak fakat veli isterse dilekçe ile 1.sınıf kaydını erteleyebilir ve anasınıfına gidebilir. 1. sınıf kayıt ertelem dilekçesi için tıkla >

- 65-68 ay arasındaki çocuklar anasınıfına kayıt yaptıracak fakat veli isterse dilekçe vererek 1.sınıfa kayıt yaptırabilir.

Yukarıda gördüğünüz gibi ilkokul kaytı yaşında zorunlu ve isteğe bağlı durumu söz konusudur. Çocuğunuzun doğum tarihine göre yukarıdaki tabloyu dikkatlice inceleyebilir ve çocuğunuzun hangi okula gideceğini sorgulayabilirsiniz.

Ana Sınıfı Kayıt Yaşı 2020

Ana Sınıfı ve Anaokulu aynı şeyler olarak bilinse de ikisi farklı terimlerdir. 

Ana Sınıfı: İköğretim okullarında, beş yaşını bitirmiş ama yasaya göre henüz okula başlatılamamış çocukları ilköğrenime hazırlayan sınıfları ifade eder. Yani 60-72 aylık çocukları kapsamaktadır.

Anaokulu:36-72 aylık çocukları, hayata ve ilkokula hazırlamak için, yarım gün veya tam gün eğitim veren eğitim kurumlardır. Resmi ya da özel olarak kurulabilirler.

Yukarıda gördüğünüz gibi Anaokulu anasınıfını da kapsamaktadır, Ana sınıflar ilkokul, ortaokul ve lise bünyelerinde de açılabilir. Ana sınfında öğrenim gören öğrenci bir sonraki yıl 1.sınıfa kayıt olmaya hazır olacaktır. Ama anaokulunda daha küçük yaşta çocuklar yer almaktadır.

Ana sınıfına 60-72 ay arasındaki çocuklar kayıt yaptırabilir. 

Anaokulu Kayıt Yaşı 2020

Anaokulu:36-72 aylık çocukları, hayata ve ilkokula hazırlamak için, yarım gün veya tam gün eğitim veren eğitim kurumlardır. Resmi ya da özel olarak kurulabilirler.

36 aylık çocuklar anaokuluna kayıt yaptırabilir. 

2020 E Kayıt Sonuçları

2020-2021 e kayıt sonuçları e-okul.meb.gov.tr sitesinden açıklanacak. Veliler öğrencilerin T.C. Kimlik No ve doğum tarihleri ile hangi okula kayıt olduklarını öğrenebilecekler. çocuğum hangi okula kayot oldu öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayarak e-kayıt sonuçlarını öğrenebilirsiniz. e kayıt sonuçları ile anaokulu, ilkokul 1.sınıf ve ortaokul 5. sınfıf kayıt sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

E-Kayıt Sonuçları için TIKLA >

e kayıt sonuçları temmuz ayında açıklanacak. Şu anda bir önceki yılın sonuçları çıkmaktadır.

Bu yazımızda 2020 okula başlama yaşı ve 2020-21 Okula Başlama Yaşı Tablosunu yazdık. Veliler çocukların doğum tarihlerine göre İlkokula başlama yaşı HESAPLAMA yapabilirler.  Ayrıca kayıt yaşı tablosunda Anasınıfı kayıt yaşı ve Anaısnıf kayıt yaşı yer almaktadır. 

Anahtar Kelimeler:
AnasınıfıAnaokuluIlkokul
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.